Welcome our website. Today :Saturday, June 22, 2024
Türkçe English Danish Finnish
HOME PAGE ABOUTS US OUR POLYCLINIC DOCTORS RECOMMENDATIONS INTERNATIONAL PATIENTS CONTACT US
OUR SERVICES
AESTHETIC DENTISTRY
EXCHANGE RATES
BUYING SELLING
Dolar
Euro
Sterlin
D.Kronu
Transparent Teeth Plaque
Tooth grinding is a phenomenon of squeezing or grinding created by strong jaw movements during daily life, but usually asleep. There are also those who claim to be a disturbance of the central nervous system as well as those who emphasize hereditary features in great measure, those who develop in nervousness or those who are more under stress.

Please inquire at our Polyclinic to find out the price of transparent night tooth plaqueDiş gıcırdatma problemi için hastanın ağız ve diş yapısına göre diş gıcırdatma gece plağı yapılabilir. Bazı kişilere ağız yapısına göre üst bazı kişilere göre çene yapısına istinaden alt çeneye göre gece plağı yapılır.Bu diş plakları çene fonksiyonuna göre değişiklik gösterebilir.

Hasta özellikle geceleri dişlerini gıcırdatıyorsa, gece plağı kullanması diş için daha sağlıklıdır.Diş Gıcırdatma Plağını hastaya uygulamadan önce hastanın ağzından ölçü alınıp, diş gıcırdatma gece plağı şeffaf olarak bastırılıyor, bir süre bekledikten sonra hastaya kullanması için diş gıcırdatma ve sıkma gece plağı verilmektedir.

Diş Gıcırdatme gece plağını en az günde 4 saat kullanması, ayda ise en az 21 gün kullanması tavsiyemiz gereğidir.Şeffaf gece plakları genelde diş aşınmasını geciktirir ve diş eti hastalıklarını önlemektedir.
T:0(242) 511 37 37 © All Rights Reserved. Özel Alaiye Beyaz Ağız ve Diş Sağlığı Pol. All rights reserved texts and pictures on our site. Permits and resources can be used.
Sitekobi Kobilerin Sitesi